Program talentowiSKO

Jubileuszowa Akcja Letnia - Krzęcin 2014r.

Poznanie regionu Krzęcina nad Małą Iną
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Krzęcińskiej postanowiło, w jubileuszowym roku 760-lecia pierwszej wzmianki o Krzęcinie oraz 650-lecia Skawiny, zorganizować obóz letni dla harcerzy i dzieci szkolnych w zaprzyjaźnionym Krzęcinie nad Małą Iną.

Region, w którym zagościli uczestnicy wypoczynku, zrobił bardzo duże wrażenie na wszystkich, o czym świadczą wypowiedzi dzieci zamieszczone na stronie Urzędu Miasta i Gminy Skawina.

Obozowicze zostali zakwaterowani w budynku należącym do Zespołu Szkół w Krzęcinie w trzech salach lekcyjnych, a pokój nauczycielski zajęli wychowawcy: hm. Halina Jaskierna, Anna Kawaler, Ewa Motyl, phm. Teresa Warchał.

Uczestnicy biwaku zdobywali sprawności harcerskie sumiennie realizując poszczególne wymagania. Prawie każdy z uczestników zdobył po kilka sprawności wśród których były: higienista, gimnastyk, pływak, łazik, plastyk, szperacz, sobieradek, harcownik, pomocna dłoń, kuchcik, aktor, grajek, sprawne ręce, śpiewak, szara lilijka.

W programie wypoczynku, oprócz wielu harcerskich zajęć – które mają na celu m.in. doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie, radzenia sobie w terenie, udzielania pierwszej pomocy, wspólnej zabawy – znalazło się szereg wycieczek krajoznawczych.

Na pierwszej z nich zwiedzaliśmy Międzyzdroje, wędrowaliśmy jego uliczkami specjalnym, wakacyjnym pojazdem, spacerowaliśmy po Alei Gwiazd, po molo, a następnie kąpaliśmy się w morzu i plażowaliśmy.

Po południu pojechaliśmy do Wolińskiego Parku Narodowego, odwiedziliśmy Zagrodę Żubrów i innych zwierząt, a także smakowaliśmy krajobraz klifowego brzegu morskiego i Turkusowego Jeziora.

Kolejna wycieczka przyniosła równie niezwykłe wrażenia. Tym razem zwiedzaliśmy Szczecin. Zobaczyliśmy katedrę, Zamek Książąt Pomorskich, Wały Chrobrego, a oprowadzali nas Pan Krzysztof Żuchowski – wójt Gminy Krzęcin wraz z małżonką panią Olą.

W Dziwnówku zażyliśmy rozkosznej kąpieli - nie tylko w morzu.

W Kamieniu Pomorskim zobaczyliśmy katedrę, rynek i nowoczesny port jachtowy - Marinę.

Trzecia wyprawa poświęcona była głównie plażowaniu w Niechorzu, chociaż nie zabrakło zajęć dydaktycznych.

W „Motylarni”, dzieci zapoznały się z życiem i hodowlą motyli oraz mogły przebywać wśród nich i podziwiać ich niezwyczajne piękno.

Zwiedzaliśmy też latarnię morską.

W Drawieńskim Parku Narodowym przemierzyliśmy ścieżkę dydaktyczną i wzięliśmy udział w kajakowym spływie po spokojnej Korytnicy (10 km), dopływie Drawy.

Każdy z 20 uczestników spływu został pasowany na kajakarza przez dyrektora Zespołu Szkół w Krzęcinie pana Pawła Szubera i jego syna Bartka – obaj są zapalonymi kajakarzami.

Ostatnia nasza wyprawa zaprowadziła nas do Kołobrzegu, gdzie zwiedziliśmy miasto, wypłynęliśmy pirackim statkiem w morze i plażowaliśmy na nowej, pięknej kołobrzeskiej plaży.

W Gminie Krzęcin braliśmy udział w akcji  „Lato na wsi”, w ramach której w sobotnie popołudnie zawitaliśmy do oddalonego o 5 km Objezierza, gdzie uczestniczyliśmy w pikniku, podczas którego nasi harcerze brali udział w wielu konkursach i zabawach zorganizowanych przez pracowników Centrum Kultury.

Dużą atrakcją była podróż platformą strażacką na wysokość ok. 15m. Potem wszyscy z apetytem zjedli grillowane kiełbaski.

Odwiedziliśmy też wójta Gminy, pana Krzysztofa Żuchowskiego, który obdarował nas słodkościami. Podczas tej wizyty w Urzędzie Gminy podziękowaliśmy panu Żuchowskiemu za zaproszenie, za opiekę, częste przebywanie z nami na wycieczkach i podczas zajęć programowych, a szczególnie podziękowaliśmy mu za załatwienie wojskowych łóżek, na których spało nam się bardzo wygodnie. Jeszcze raz DZIĘKUJEMY!

Cała drużyna wraz z opiekunami odwiedziła siedzibę Centrum Kultury w Krzęcinie, gdzie przyjęta została przez panią dyrektor Alicję Kamińską, a pod czujnym okiem instruktorek wykonywała naczynia metodą decoupage.

Gdy tylko mieliśmy czas (a nie było wiele takich okazji) wędrowaliśmy nad Jezioro Czyste w Krzęcinie, gdzie uskutecznialiśmy kąpiele w przeźroczystej i pachnącej wodzie.

Spotkaliśmy się też z konserwatorem wiatraków, wytwarzających prąd elektryczny, panem Januszem Józefczykiem, który na jednej z krzęcińskich farm wiatrowych opowiedział nam o pracy tych urządzeń i objaśnił ich budowę.

Następnie pan Janusz wraz z rodziną ugościł nas w swoim domostwie, gdzie rozpaliliśmy obrzędowe ognisko, podczas którego dh ćw. Wojciech Góralczyk otrzymał naramiennik wędrowniczy z rąk komendantki biwaku hm. Haliny Jaskiernej.

Po zakończeniu części obrzędowej rozpoczęliśmy biesiadowanie z rodziną pana Janusza.

Zaproszeni przez sekretarza Gminy panią Honoratę Kłosek i radną Wiesławę Gruszczyńską, odwiedziliśmy pobliskie Chłopowo. Tam też zażyliśmy kąpieli w Jeziorze Chłop.

Ponadto zostaliśmy ugoszczeni przez pracowników Domu Kultury i członków Klubu Seniora, z którymi wspólnie śpiewaliśmy ludowe i harcerskie piosenki.

Spotkaliśmy się także z tamtejszą młodzieżą, z którą rozegraliśmy mecz siatkówki i piłki nożnej oraz bawiliśmy się przy pląsach i śpiewach harcerskich.

Codziennie witaliśmy i żegnaliśmy dzień śpiewem, bo nasza młodzież przyjechała z instrumentami (3 gitary, akordeon, melodyka). Śpiewaliśmy też w kościele podczas mszy świętych odprawianych przez naszego ks. proboszcza Zdzisława Budka, który razem z nami poznawał uroki Gminy Krzcin oraz serdeczność i gościnność jej mieszkańców.

Kontakt

• Zespół Szkolno - Przedszkolny Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Krzęcinie
    ul. św. Floriana 75
    32-051 Krzęcin