• WIZYTA W KATANII, WŁOCHY

• W dniach 24-29 października 2011r. czworo nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Krzęcinie w ramach Projektu Comenius udało się z wizytą roboczą do Katanii na Sycylii.

Katania jest dużym, pięknym i zabytkowym miastem położonym z jednej strony u stóp niebezpiecznej Etny, a z drugiej strony nad brzegiem Morza Jońskiego.

Jest to miasto starożytne, posiadające historyczne zamki, kościoły, zabytkowe kamieniczki, jak też nowoczesne osiedla i centra handlowe.

Jednym z punktów wizyty było poznanie systemu edukacyjnego oraz sposobu funkcjonowania partnerskiej szkoły Istituto Comprensivo  A. Malerba, która obejmuje szkołę podstawową i gimnazjum, a mieści się aż w trzech budynkach. Podczas wizyt w szkole nauczyciele z Krzęcina zapoznali się z organizacją nauczania, zwiedzili poszczególne sale, zwracając uwagę na ich wyposażenie i wystrój. Mogli też obserwować zajęcia prowadzone przez włoskich nauczycieli. Dużym zainteresowanie cieszyły się zajęcia w pracowni chemicznej, gdzie dzieci wyrabiały mydło wg. starej receptury. Gospodarze przygotowali dla nauczycieli z projektu Comenius program artystyczny, który rozpoczął się włoskim hymnem narodowym, a potem uczniowie zaśpiewali pieśń powitalną – arię z opery Verdiego. Następnie występowały poszczególne klasy prezentując regionalne tańce, piosenki, wiersze i scenki dramowe. Najbardziej podobała  się inscenizacja Legendy o powstaniu Sycylii. Wszyscy nauczyciele chcieli mieć pamiątkowe zdjęcie z małymi, włoskimi artystami, którzy tak pięknie i ciekawie przedstawili historię swojego regionu.

Ważnym więc punktem programu było przybliżenie uczniom z Katanii naszej ojczyzny i jej najpiękniejszych zakątków, pokazując multimedialną prezentację o Polsce ze szczególnym uwzględnieniem skarbów Małopolski. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli biorących udział w projekcie.

Zgodnie z hasłem programu głównym celem projektu było zaprezentowanie we włoskiej szkole tradycyjnych polskich zabaw, gier i piosenek. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali nagrania zabaw dzieci ze Szkoły w Krzęcinie. Były to zabawy integracyjne: „Dziś zajęcie” (na melodię „Siekiera, motyka”), „Niedźwiadek” (na melodię „Mam chusteczkę”) i „Po szerokim stawie, pływają łabędzie”. Nauka tych zabaw prowadzona przez nauczycieli z Krzęcina przebiegała w atmosferze radości i zaciekawienia. Dzieci włoskie chętnie uczyły się poszczególnych zabaw, powtarzając niektóre słowa w języku polskim. W czasie przerw lekcyjnych zaprezentowały polskie zabawy wcześniej poznane min.  „Chodzi lisek”, „Mam Chusteczkę”, „Budujemy mosty”. Tradycyjnym elementem naszej prezentacji był poczęstunek polskimi słodyczami: krówkami, galaretkami w czekoladzie i kukułkami. Te ostatnie cieszyły się największą popularnością nie tylko ze względu na smak, ale i na nazwę. Jedząc te smakołyki dzieci kukały i śmiały się.

Po zajęciach w szkole, pozostały czas wypełniło zwiedzanie Katanii, barokowych kościołów, Katedry św. Agaty - patronki tego miasta, Opactwa Benedyktynów, ruin starożytnego greckiego teatru, Parku Belliniego. Niesamowita wrażenie zrobiła wyprawa do jednego z kraterów Etny, gdzie można było obserwować olbrzymie ilości zastygłej lawy, używanej na wyspie jako materiału budulcowego. Wieczorową porą obejrzeliśmy malowniczo położoną Taorminę i degustowaliśmy tamtejsze potrawy: owoce morza, pizzę i spaghetti.

Cały czas spędzaliśmy w towarzystwie nauczycieli z partnerskich szkół we Francji, Hiszpanii oraz gospodarzy wizyty. Spotkania te poświęcone były wymianie doświadczeń jak i omówieniu kolejnych zadań zawartych w projekcie Comenius.

Była to już ostatnia podróż w której uczestniczyli polscy nauczyciele. W kwietniu 2012 roku nasza szkoła będzie podejmować gości z partnerskich szkół.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z WIZYTY W ZAKŁADCE 'ALBUM FOTOGRAFICZNY"!