• GRUDZIEŃ 2011

• Grudzień w Comeniusie

Po powrocie z wizyty w Katanii, na Sycylii ( o której pisaliśmy w poprzednim numerze), przyszła pora na wdrożenie kolejnych działań w naszym międzynarodowym projekcie  Comenius.

15 listopada odbyły  się pierwsze w tym roku szkolnym wideo konferencje, w których tym razem wzięli udział uczniowie klasy trzeciej. Podczas połączeń z Hiszpanią i Francją uczniowie przedstawiali się oraz  opowiadali o swoich pasjach  takich jak sporty, nauka, zwierzęta  itd.

Podkreślić należy fakt, iż organizację wideo konferencji znacznie ułatwił zakup nowoczesnego laptopa, który sfinansowany został ze środków zapewnionych przez Unię Europejską na realizację projektu . Laptop nie tylko   zapewnia znacznie lepszą jakość połączenia, jak i usprawnia  przeprowadzenie wideo konferencji w szkole, gdyż  z łatwością można przenieść go do dowolnej klasy bez konieczności przeciągania kabli i przenoszenia ciężkiego komputera, jak to się działo przy poprzednich wideo konferencjach.

Kolejne połączenia odbyły się odpowiednio:  13 grudnia ( z dwoma grupami uczniów z Francji) oraz 16 grudnia ( z Hiszpanią).  Na krótko przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie w poszczególnych szkołach opowiedzieli o ich świątecznych tradycjach oraz zaprezentowali  swoje narodowe  kolędy. We wtorek 13 grudnia uczniowie klasy 6B zaśpiewali tradycyjną kolędę „ Przybieżeli do Betlejem pasterze”, oraz bardziej współczesną piosenkę „Uciekali” z akompaniamentem nauczyciela muzyki, pana Pawła Żmudy na instrumencie klawiszowym. Z kolei podczas piątkowego połączenia uczniowie zaśpiewali dodatkowo „Lulajże Jezuniu” z towarzyszeniem gitar, na których grały Małgorzata Lelek i Weronika Żak. Trzeba przyznać, że wykonania polskich kolęd bardzo się podobało, czego dowodem był aplauz po drugiej stronie ekranu. My również wysłuchaliśmy francuskich i hiszpańskich piosenek świątecznych. Dowiedzieliśmy się, że zarówno we Francji jak i Hiszpanii Boże Narodzenie jest bardzo rodzinnym świętem, podobnie jak u nas. Podobne są zewnętrzne symbole Bożego Narodzenia, takie jak udekorowana choinka czy szopka. Wszędzie też  obecne są prezenty pod choinką, które przynosi św. Mikołaj. Jednak w Polsce odwiedza on grzeczne dzieci 6 grudnia, a w innych krajach dopiero w nocy z 24 na 25 grudnia. Natomiast jeśli chodzi o tradycje kulinarne, na uroczysty obiad świąteczny najczęściej podaje się indyka, a ze słodkości ciasto czekoladowe.

Kolejnym ważnym wydarzeniem było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na logo projektu Comenius.

Do szkolnego konkursu na logo projektu Comenius zgłoszono 13 prac. Spośród nich, jury

wyróżniło 3 prace autorstwa:

1. Dominiki Kęs i Kamili Fryc
          2. Michała Bobuli i Krzysztofa Bobuli
          3. Kingi Młotkowskiej, Karoliny Żmudy i Natalii Gaczorek.

Wyżej wymienione osoby otrzymały gadżety  ( podkoszulki oraz podkładki pod mysz) z wybranym rysunkiem ( projektem logo), który zdaniem jury, był wizualnie najbardziej atrakcyjny. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w dniu 25 listopada 2011 roku. Wręczenie nagród przez Dyrektor Halinę Jaskierną odbyło się na forum całej szkoły podczas krótkiego apelu poprzedzającego zabawę Andrzejkową.

Wybrane prace   zostały zgłoszone do międzynarodowego konkursu na logo projektu Comenius. Po zakończeniu głosowań w szkołach partnerskich zostanie wyłonione 1 wspólne logo naszego projektu, które będzie znakiem rozpoznawczym umieszczanym na produktach, które powstają w wyniku realizacji działań zawartych w projekcie. Rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu ma nastąpić przed Świętami.