• Wprowadzenie

W dniu 10 października 2012 roku Szkoła przystąpiła do udziału w II Ogólnopolskim Konkursie „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń” organizowanym przez Fundację Państwo Obywatelskie. Działania obejmujące realizację zadań wynikających z regulaminu potrwają do końca marca 2013 r.

Celem konkursu jest spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki w tym ucznia - obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów.

Hasło konkursu brzmi:

Prawo, Przyjaźń, Tolerancja

Szkolnym koordynatorem działań w ramach realizacji projektu jest Beata Nowalska, która w związku z tym bierze udział w kursie „Bezpieczna Szkoła 2013” w okresie od 10 października 2012 r. do 15 kwietnia 2013 r. w formule e-learning  prowadzonego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Za zadania konkursowe realizowane we wszystkich klasach odpowiedzialni są poszczególni nauczyciele, a za opracowanie zdjęć z projektu odpowiada Teresa Warchał.

Zadania do zrealizowania:

1Przeprowadzenie spotkań uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, organizacji społecznych etc. nt. „Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielania pomocy, obrona konieczna itp”.

Odpowiedzialna: Krystyna Michalska

2.  Przeprowadzenie pogadanek we wszystkich klasach na temat: ”Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne”. Zalecane podjęcie tematu relacji „chłopcy-dziewczęta" - język, kultura osobista etc. „Czy uczniowie klną i dlaczego..."

Odpowiedzialne: Ewa Brożek, Grażyna Lelek

3. Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów na temat „Tytoń, narkotyki, dopalacze - jak się przed tym bronić”.

Odpowiedzialna: Małgorzata Paciuch

4. Przeprowadzenie szkolnego konkursu nt. „ Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi (nauczyciel-uczeń, dziecko-rodzina, koledzy w miejscu zamieszkania, osiedlu, miejscowości)”.

Odpowiedzialne: Aneta Wróblewska-Karwacik, Ewa Motyl

5. Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem „Mój przyjaciel jest inwalidą - jak kształtować podstawy akceptujące niepełnosprawność”.

Odpowiedzialni: Jarosław Jaracz, Teresa Warchał

6. Przeprowadzenie, we wszystkich klasach szkoły, debaty uczniowskiej nt. „Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel” z testem sprawdzającym dla uczniów wg układu opracowanego przez szkołę.

Odpowiedzialne: Elżbieta Bogoń, Anna Zięcik

7. Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów nt. „Kibole, blokersi, grupy podwórkowe – co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciśnięciem do „paczki”.

Odpowiedzialni: Małgorzata Paciuch, Paweł Żmuda

8. Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem „Nie jesteś sam”. Jak monitorować sytuację osób z otoczenia szkolnego lub środowiskowego, które znalazły się w biedzie, chorobie, stanie sieroctwa społecznego lub „eurosieroctwa"; gdzie szukać pomocy. Wskazany udział przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej i pomocy rodzinie, zawodowych kuratorów sądowych.

Odpowiedzialne: Małgorzata Czerniawska, Bożena Żmuda

9. Przeprowadzenie konwersatoriów na temat: „ Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia...” Prezentacja może obejmować podstawowe reguły prawa cywilnego i karnego - w konwencji odpowiedniej dla grup wiekowych, a także tematykę przestępczości nieletnich i wykonywania kar orzeczonych przez sądy dla nieletnich oraz sądy powszechne.

Odpowiedzialny: ks. Józef Chodurek, Beata Nowalska

10. Wykonanie dowolnego zadania wg tematyki wybranej przez uczestniczącą w konkursie szkołę, dotyczącego kwestii bezpiecznej szkoły lub bezpieczeństwa uczniów. Wybrany temat to : „Asertywność”

Odpowiedzialna: Małgorzata Paciuch