• zadanie 8

Cykl działań mający na celu realizację zadania związanego z tematem „ Nie jesteś sam ” zaplanowany został na okres od listopada 2012r. do marca 2013r.

W grudniu zorganizowana została wycieczka do Skawiny, gdzie przedstawiciele klas IV – VI odwiedzili Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Wspierania Rodziny oraz Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną. W instytucjach tych, podczas spotkań z pracownikami uczniowie mogli poznać specyfikę ich działalności. Dostali informacje o pracy i  pomocy psychologów, prawników, o możliwościach uzyskania pomocy materialnej, o działaniu różnego rodzaju grup wsparcia (np. dla osób doznających przemocy, dla członków rodzin, w których występuje problem alkoholowy). Uczniowie dowiedzieli się  gdzie można szukać pomocy i wsparcia w trudnych sytuacjach i chwilach gdy sami czujemy się osamotnieni i bezradni.

W styczniu oraz lutym 2013r. na godzinach wychowawczych dzieci dzieliły się z pozostałymi uczniami zdobytą podczas wycieczki wiedzą. W celu uwrażliwienia uczniów na potrzeby osób samotnych, będących w trudnej sytuacji życiowej i społecznej na lekcjach poruszony został również problem samotności i jej przyczyn. W wyniku tych zajęć dzieci przejawiały wrażliwość na ludzką krzywdę

i osamotnienie.

Na początku marca 2013r. został ogłoszony konkurs plastyczny na wykonanie plakatu pt. „Nie jesteś sam”, którego celem było promowanie walki z samotnością i pomoc ludziom potrzebującym. Do konkursu przystąpiły dzieci z klas III – VI.

18.03.2013r. została ogłoszona akcja zbiórki żywności oraz środków czystości dla potrzebujących rodzin z naszego środowiska. Celem tej przedświątecznej akcji było uświadomienie uczniom, że każdy może pomagać, że nawet maleńki dar, ale złożony z serca przez grupę ludzi, może być początkiem lepszego, radośniejszego życia osoby samotnej. Komisja ds. Pomocy Materialnej Uczniom wytypowała siedem rodzin, które wymagają wsparcia materialnego i te rodziny otrzymały świąteczne paczki.

20.03.2013r. zorganizowana została wycieczka przedstawicieli wszystkich klas do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 5 w Skawinie na Dzień Otwarty tej szkoły. Uczniowie podczas prezentacji multimedialnej  zapoznali się z zakresem usług edukacyjnych świadczonych przez tą placówkę, z możliwościami jakie mają dzieci niepełnosprawne. Rodzice, którzy również uczestniczyli w tym spotkaniu, mogli dowiedzieć się, że właśnie tu mogą znaleźć pomoc dla swoich dzieci, że nie są sami ze swoimi problemami, bo szkoła ta oferuje im pomoc od wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, po pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy.

Uczniowie zwiedzili placówkę, po czym spotkali się z Natalką, uczennicą która rok wcześniej uczęszczała do naszej szkoły, a obecnie jest wychowanką  Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie. Podczas wspólnych zajęć plastycznych mieli możliwość poznać kolegów i koleżanki Natalki, porozmawiać  oraz wspólnie się bawić.

Informacje zdobyte podczas wycieczki uczniowie przekazali swoim kolegom i koleżankom na godzinach wychowawczych.