• STYCZEŃ, LUTY 2011

        •  

           

          Co słychać w Comeniusie?

           

          Styczeń i luty to bardzo pracowite miesiące dla nauczycieli oraz uczniów realizujących działania zawarte w projekcie Comenius. W tych miesiącach działo się bardzo wiele: uczniowie klasy szóstej a i szóstej b wykonali wspaniałe projekty na temat krajów partnerskich. Projekty zawierające  ogólne informacje o krajach,  w bogatej szacie graficznej zrobili następujący uczniowie: Klaudia Rachwał i Aneta Brózda (Włochy), Anna Grzywa i Klaudia Sawicka ( Hiszpania), Aleksandra Wróbel i Barbara Machnik ( Francja), Arkadiusz Mucha ( Włochy), Adam Rakoczy, Tomasz Kowalczyk ( Francja), Maria Kukuczka ( Francja), Michał i wojciech Kęs ( Hiszpania), Agnieszka Śnieżek ( Polska). Zapalony piłkarz i miłośnik futbolu Daniel Guguła, wykonał ciekawy projekt zawierający informacje o drużynie piłkarskiej z Saragossy  - Real Zaragoza. Saragossa, w której podobno  znaleziono pewien rękopis, jest stolicą regionu Aragonia,  gdzie  znajduje się miejscowość Sastago a tam  nasza partnerska szkoła . Inny ciekawy projekt został wykonany przez nasz talent muzyczny Wojciecha Góralczyka , który wyszukał informacje o słynnym kompozytorze pochodzącym z Sycylii – Vincenzo Bellinim. Vinzenzo Bellini znany jest przede wszystkim jako twórca genialnych oper, a jego muzyka przesiąknięta jest klimatem, smakami i zapachami Sycylii, gdzie znajduje się druga nasza szkoła partnerska.

           

          Wszystkie projekty zostały wysoko ocenione, a najciekawsze z nich zaprezentowane na niezwykłej piramidzie, która stanęła w holu naszej szkoły. Piramida ta wykonana z kartonu, pełni funkcję informacyjną – można tam wyczytać bieżące wiadomości na temat  projektu. W ten sposób wszyscy uczniowie szkoły oraz odwiedzający goście mogą dowiedzieć się ciekawostek o Francji, Hiszpanii oraz Włoszech.

           

          Jednym z najważniejszych założeń projektu jest wdrażanie uczniów do zastosowania technologii informacyjnej i komunikacyjnej oraz podnoszenie sprawności językowych.

          W tym celu realizowane są obecnie dwa działania: wymiana korespondencji przez pocztę internetową ( e – mail) oraz wideo konferencje.

          W styczniu zebrano adresy e - mailowe  od  chętnych uczniów ze szkół partnerskich i zaraz po feriach nasi uczniowie wysłali swoje pierwsze, powitalne wiadomości.

           

          Największą jednak atrakcją były wideo konferencje z udziałem uczniów z Polski, Włoch i Hiszpanii. Pierwsze połączenie odbyło się we wtorek, 15 lutego. Najbardziej zaangażowane w tą wideo konferencje były członkinie koła języka angielskiego: Wiktoria Kapuścińska, Anna Kierzyk,  Joanna Kudła, Dominika Żmuda, Gabriela Meus, Agnieszka Miska, Paulina Wyroba oraz Sylwia Zięcik. Dziewczynki przedstawiły się po angielsku swoim zagranicznym kolegom, a następnie wykonały „przed  kamerką” piosenkę wraz z pokazywaniem pt:  „Ojciec Araham”. Nie zawiódł również chórek szkolny pod kierownictwem pana Pawła Żmudy, który zaśpiewał piosenkę pt: „Kraina brzóz” wraz z akompaniamentem. Uczniowie z Sycylii zaśpiewali rytmiczną, energiczną piosenkę typową dla swojego regionu, z wykorzystaniem instrumentów muzycznych takich jak tamburyna, grzechotki, kołatki i inne. Ten wesoły utwór wprawił wszystkich w dobry nastrój.

          Z kolei czterech chłopców z Hiszpanii wykonało a capella niesamowity utwór, tradycyjnie śpiewany przez mężczyzn w Aragonii. Nasi uczniowie byli pod wrażeniem! Przecież trzeba wykazać się nie lada  odwagą aby w czwórkę śpiewać przed międzynarodową publicznością! Chyba niewielu naszych chłopców by się na to zdobyło...

           

          Następny  raz połączyliśmy się 18 lutego. Podczas tych wideo konferencji uczniowie naszej szkoły odpowiadali na pytania zadawane przez swoich zagranicznych kolegów. Naturalnie, młodych Hiszpanów i Włochów interesowały przede wszystkim sprawy związane ze szkołą.

           

          Pomimo lekkiej tremy i niewielkich problemów technicznych wideo konferencje okazały się sukcesem. W trakcie trwania projektu przewidzianych jest więcej połączeń, co najmniej dwa razy w miesiącu. Uczniowie z niecierpliwością czekają, aby zobaczyć i zamienić choć kilka słów z dziewczętami i chłopcami z odległych o tysiące kilometrów szkół.

           

          Aby projekt mógł być sprawnie realizowany, konieczne jest wsparcie i zaangażowanie wielu pracowników szkoły. I  tak, opiekę nad stroną informatyczno – techniczno sprawuje pani Teresa Warchał, nad oprawą plastyczną czuwają panie: Grażyna Lelek, Anna Zięcik oraz pani Bożena Żmuda, która jest również bardzo pomocna podczas organizowania wizyt roboczych.  Nauczycielka historii, pani Beata Nowalska wyszukała informacje o słynnych Polakach mieszkających lub przebywających na terenie naszych krajów partnerskich. Pani Renata Miko wykonała prezentację multimedialną na temat Krzęcina i okolic, którą prezentujemy uczniom z zagranicznych szkół, jak również postarała się o kartonową piramidę, na której zamieszczamy informacje o projekcie. Natomiast pani Małgorzata Nowak przygotowała dzieci przedszkolne do zaprezentowania popularnych polskich piosenek i zabaw, które zostały nagrane na płyty i są również prezentowane uczniom podczas wizyt roboczych. Zawsze można liczyć na pomoc i wsparcie pani dyrektor, Haliny Jaskiernej, która monitoruje przebieg projektu. A dzięki uprzejmości naszego katechety, księdza Józefa, społeczność naszej parafii może przeczytać comiesięczne artykuły z życia naszego projektu.

           

           Wszystkie działania związane z projektem mogą być teraz rejestrowane, gdyż do szkoły zakupiono sprzęt elektroniczny ze środków programu Comenius. Są to: aparat fotograficzny, kamera cyfrowa oraz kamera internetowa, dzięki której możliwe są wideo konferencje. Na najbliższy czas planuje się również zakup tablic korkowych, które powiększą powierzchnię wystawową naszej szkoły i będzie można przedstawić więcej informacji o projekcie. W fazie przygotowań jest kolejna wizyta robocza, tym razem  w Hiszpanii, ale o tym następnym razem Zapraszamy do lektury!