• HISZPANIA

•          W  dniach 7-13  marca 2011 r. czterech nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Krzęcinie wyjechało do szkoły w miasteczku Sastago w Hiszpanii w ramach współpracy w programie Comenius. Szkoła w Sastago, podobnie jak SP w Krzęcinie, zakwalifikowała się do realizacji tego programu.

Sastago jest niewielkim miasteczkiem położonym nad rzeką Ebro w pobliżu Saragossy w okręgu Aragonia. Niewielka jest też liczba jego mieszkańców, gdyż jest to miejscowość raczej letniskowa.

Szkoła w Sastago jest szkoła publiczną. W jednym budynku mieszczą się dwa poziomy nauczania: szkoła podstawowa i gimnazjum. W każdej ze szkół jest około 80 uczniów. Placówka jest dobrze wyposażona w pomoce. Przed budynkiem znajdują się dwa boiska sportowe.

W czasie pobytu w szkole nauczyciele mieli możliwość obserwowania lekcji w każdym oddziale obu szkół. Najwięcej czasu spędzili jednak -wraz z nauczycielami ze szkół z Francji i Włoch - w klasach szkoły podstawowej.

Nauczyciele ze szkoły w Krzęcinie przedstawili uczniom szkoły w Sastago multimedialną prezentację o Krakowie  przygotowaną w języku polskim i języku angielskim. Z zainteresowaniem i żywą reakcją dzieci spotkała się ona w różnych zespołach klasowych. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali nagrania zabaw dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krzęcinie zarejestrowanych na filmie. Natomiast nauka tych zabaw prowadzona przez nauczycieli przebiegała w atmosferze wesołości i zadowolenia. Najbardziej podobała się zabawa "Labada - tańczymy małego walczyka". Nauka tejże zabawy sprawiła uczniom w Sastago dużo radości, co było widać po ich roześmianych twarzach. Dzieci świetnie radziły sobie z czytaniem tekstów polskich zabaw napisanych na tablicy, a później ich śpiewaniem.

Uczniowie w każdej klasie przygotowali i zadawali pytania dotyczące Polski, miejscowości i szkoły. Na wszystkie z nich uzyskali wyczerpujące odpowiedzi. Z ochotą uczyli się wymawiać nazwę miejscowości "Krzęcin", choć na początku sprawiało im to trochę trudności. Jednak po kilku powtórzeniach było coraz lepiej. Oprócz nazwy miejscowości uczniowie nauczyli się kilku słów związanych z polskim powitaniem.

Gospodarze przygotowali dla nauczycieli z programu Comenius atrakcje w postaci udziału w zabawach, w których musiał wziąć udział każdy. Rywalizację sportową przeprowadzili uczniowie pod czujnym okiem nauczycielki wychowania fizycznego i dyrektora szkoły w jednej osobie. Oto nazwy konkurencji w języku hiszpańskim: Herradura, Hoyetes, Pulso de la Pica, Peonzas, Diabolos, Anillas, Zancos, Aros, Lanzamiento Aros, La Rana, Los Bolos, Tiro del Palo. Zabawy polegały m.in. na rzucaniu do celu, toczeniu metalowego koła za pomocą specjalnego drążka, wyrzucaniu bączka, przeciąganiu zawodników za pomocą drewnianego drąga. Najciekawszą i zarazem najtrudniejszą konkurencją okazało się chodzenie na szczudłach, a udane próby sprawiły nauczycielom wiele satysfakcji.

Dzieci z Sastago zaprezentowały gościom z Krzęcina, Francji i Włoch oryginalny program artystyczny, który rozpoczęła specjalnie przygotowana piosenka powitalna. W dalszej części programu przedszkolaki popisywały się pląsami, a starsze dzieci przede wszystkim melodyjnymi pieśniami regionalnymi zwanymi rodami. Wykonanie tych pieśni wymaga od śpiewających specjalnej postawy, którą kształtuje się u dzieci od najmłodszych lat. Rodzice akompaniowali uczniom na gitarach.

Duży nacisk w Sastago kładzie się na kultywowanie tradycji regionalnych, toteż rodzice dodatkowo opłacają w szkole lekcje tańców regionalnych. Efekty nauki takiego tańca można było podziwiać podczas pokazu zaprezentowanego przez każdą grupę wiekową.  Był to taniec z użyciem kastaniueli.

Pobyt w Sastago zaowocował zwiedzeniem Monasteru de Rueda, którego początki sięgają XI wieku. W najbliższej okolicy, czyli Saragossie,  nauczyciele mieli możliwość posłuchania historii powstania najpiękniejszych zabytków tego miasta i ich zobaczenia, mi. in.  Bazyliki del Pilar, drugiej Bazyliki (zwanej Biskupią), Aljaferia Palace ( Pałacu Arabskiego) i  kościoła katolickiego zaprojektowanego i zbudowanego przez muzułmańskiego architekta. Te dwa ostatnie zabytki obrazują przenikanie się kultury chrześcijańskiej i muzułmańskiej na tym terenie.

Saragossa to oczywiście nie tylko przeszłość. W 2008 roku odbyła się w tym mieście światowa wystawa EXPO. Dlatego gospodarze zaprezentowali także to, co warto zobaczyć z architektury współczesnej - obiekty i urządzenia zbudowane na wystawę. W jednym z budynków znajduje sie obecnie Akwarium.

Na zakończenie pobytu w Sastago i Saragossie nauczyciele z wszystkich krajów uczestniczących w programie Comenius zaplanowali i uzgodnili kolejne działania, w tym ustalili terminy następnych konferencji video uczniów poszczególnych szkół prowadzonych w języku angielskim.

Wyjazd nauczycieli, pobyt w szkole i regionie przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń i wspomnień, a przede wszystkim nowych doświadczeń pedagogicznych i kulturowych.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z WIZYTY W ZAKŁADCE "ALBUM FOTOGRAFICZNY"!!!