• DZIAŁANIA - WIOSNA 2011

        • „Dzień Comeniusa” w Szkole Podstawowej w Krzęcinie

           

          Po powrocie z wizyty roboczej w Hiszpanii, (o której pisaliśmy w poprzednim numerze), kolejnym wydarzeniem związanym z realizacją projektu Comenius  było zorganizowanie i przeprowadzenie 22 marca br. Dnia Comeniusa – imprezy, podczas której uczniowie klas piątych i szóstych zaprezentowali wykonane przez siebie projekty interdyscyplinarne na temat poszczególnych państw partnerskich. Nad  przygotowaniem uczniowskich prezentacji oraz przedstawień czuwali wychowawcy, którzy czynnie włączyli się organizację całej imprezy. I tak, w drodze losowania klasie Va przypadły do zaprezentowania Włochy, klasie Vb – Polska, klasie VIa –Hiszpania, a klasie VIb – Francja. W czasie trzytygodniowych przygotowań uczniowie mieli wyszukać w rozmaitych źródłach informacji, obrazki, zdjęcia  a szczególnie ciekawostki i mało znane fakty na temat ojczyzn naszych partnerów, a następnie zaprezentować je społeczności szkolnej  w jak najatrakcyjniejszy sposób podczas apelu.

          Jako pierwsza wystąpiła klasa VI b, która pod przewodnictwem wychowawczyni p. Elżbiety Bogoń pokazała piękny  plakat zawierający nie tylko podstawowe informacje o geografii, kulturze, zabytkach, kuchni oraz słynnych obywatelach kraju nad Loarą, lecz również wiele ciekawostek  o regionie Bretanii, w którym położona jest miejscowość Torce wraz z naszą partnerską szkołą. Wszyscy uczniowie klasy VI b po kolei,  w kilku zdaniach przekazali zebranym wyszukane przez siebie wiadomości.

          Następnie pałeczkę przejęli uczniowie klasy VI a, którzy wraz z wychowawczynią p. Ewą Brożek przygotowali bogaty montaż słowno – muzyczno – dramowy na temat Hiszpanii. Oprócz barwnego plakatu przybliżającego naszym uczniom daleką Hiszpanię wraz z jej tradycjami, usłyszeliśmy dźwięki tradycyjnych pieśni hiszpańskich wykonanych przez Wojciecha Góralczyka. Pokaz o Hiszpanii nie mógł obyć się bez walki torreadora z bykiem, brawurowo zagranej  przez dwóch uczniów: Daniela Gugułę i Rafała Musiała, oczywiście odpowiednio przebranych i ucharakteryzowanych, co wprowadziło wszystkich widzów w stan ogólnej wesołości. Z kolei dziewczęta, pięknie ubrane w stroje tancerek flamenco opowiedziały wszystkim w kilku słowach  o słonecznej Hiszpanii, znanej i mniej znanej. Nie zabrakło fanów piłki nożnej, którzy wcielili się w zawodników słynnego klubu FC Barcelona, w oryginalnych strojach!

           Prezentacja klasy VIa słusznie została nagrodzona gromkimi brawami, gdyż wyróżniała się urozmaiceniem i różnorodnością.

          Klasa Va, której zadaniem było zaprezentowanie naszej ojczyzny, zaskoczyła wszystkich smakowitym sernikiem upieczonym przez babcię jednego z uczniów – Maksymiliana Pasierbka. Wszak to nasze tradycyjne, polskie ciasto, jakiego nigdzie indziej na świecie  ze świeczką  nie znajdziecie! Poza tym uczniowie przypomnieli podstawowe informacje o naszym kraju i regionie oraz  zaprezentowali obrazki z zabytkami Krakowa.

          Uczniowie tej klasy już wcześniej wykonali też plakaty o państwach partnerskich , a wychowawczyni p. Teresa Warchał stworzyła prezentację Power Point na temat Hiszpanii, ze szczególnym uwzględnieniem Aragonii, gdzie leży miasteczko Sastago wraz z naszą partnerską szkołą.

          Jako ostatni wystąpili uczniowie klasy Va wraz z wychowawca p. Jarosławem Jaraczem , prezentując Republikę Włoską. Wszystkim  podobała się dużych rozmiarów flaga włoska, uszyta z materiału,  wraz z naszytym godłem oraz charakterystycznym „butem” -  kształtem Włoch. Uczniowie tej klasy również opowiedzieli wszystkim zebranym o historii, położeniu, głównych miastach, zabytkach architektury,   bogatej kulturze i kuchni tego pięknego kraju. Udało się im nawet nauczyć kilku podstawowych słówek w języku Dantego, co z dumą prezentowali!

           

           

          Wszystkie „ produkty”, czyli prace uczniów wykonane na „Dzień Comeniusa” zostały zawieszone na tablicach korkowych w holu szkoły, a cały występ uwieczniono na zdjęciach oraz filmie.  Aparat fotograficzny, kamerę i tablice, które wzbogacają bazę materialną szkoły  zakupiono również dzięki udziale szkoły w programie „Comenius”.

           

          W kwietniu czekają nas kolejne wideokonferencje. Mamy też nadzieję, że ożywi się wymiana mailowa – uczniowie będą dzielić się wiadomościami o tradycjach wielkanocnych w poszczególnych krajach i regionach.