• WIDEO KONFERENCJE

• Maj w Comeniusie

Powoli dobiega końca rok szkolny i wkrótce upragnione chyba przez wszystkich  wakacje.

Czas biegnie jak szalony, tym prędzej im więcej się dzieje. A przyznać trzeba, że mijający rok szkolny należy do bardzo pracowitych i obfitujacych w rozmaite, ponadprogramowe wydarzenia w naszej krzęcińskiej placówce. Zalicza się do nich również nasz europejski projekt „Comenius”, który zbliża się do swojego półmetka.

W kwietniu i maju odbyły się kolejne wideo konferencje ze szkołami w Hiszpanii i Włoszech, które pomimo drobnych problemów technicznych oraz czasami nie najlepszej jakości połączeń cieszą się dużą popularnością wśród naszych uczniów, o czym niech zaświadczą ich opinie:

Myślę, ze wideo konferencja pozwala poznać inne osoby i kulturę innych krajów. Jest to interesujące i ciekawe”  Ola, 12 lat

„Dzięki wideo konferencji rozwijamy także umiejętności z języka angielskiegoAdrian, 13 lat

„Uważam, ze telekonferencje są potrzebne, ponieważ poznajemy swoich rówieśników z innych krajów i ich zwyczaje. Wszystkie konferencje podobały mi się”. Karolina, 11 lat

„ Podczas wideo konferencji zadawaliśmy pytania i rozmawialiśmy z naszymi rówieśnikami.  Bardzo podoba mi się pomysł z „Comeniusem”. Uważam, ze wiele zyskaliśmy korespondując z naszymi zagranicznymi rówieśnikami i rozmawiając z nimi. Mamy okazję nauczyć się lepiej języka, zawrzeć nowe znajomości i dowiedzieć się wiele nowych rzeczy” Ola , 11 lat

„...z niecierpliwością czekam na kolejne wideo konferencje, ponieważ można wymienić kilka zdań z innymi dziećmi. Myślę, ze takie rozmowy są nam potrzebne i mam nadzieję, że wideo konferencje będą odbywały się częściej” Klaudia, 13 lat

Cieszy fakt, że uczniowie dostrzegają wartość praktycznego wykorzystania nowoczesnej technologii oraz stosowania języka obcego w praktyce, co jest przecież jednym z kluczowych celów programu Comenius, jak również niezbędna umiejętnością w dzisiejszym świecie.

A jak wyglądają w praktyce wideo konferencje? W połączeniu biorą udział uczniowie całej klasy, choć nie wszyscy oczywiście chcą rozmawiać. Ci bardziej nieśmiali chowają się za plecami bardziej otwartych kolegów i koleżanek, lecz z zaciekawieniem przysłuchują się             wymianie zdań. Niektórzy trochę przeszkadzają, ale pocieszający jest fakt, ze po drugiej stronie też nie wszyscy uczniowie są aniołkami... Cóż, dzieci na całym świecie są takie sameJ

Do rozmowy z rówieśnikami przy pomocy Internetu trzeba trochę się przygotować -  pomyśleć, o co chcemy zapytać uczniów z zagranicy, co nas ciekawi, a następnie ułożyć pytanie, zapamiętać je i zadać w indywidualnej rozmowie. W wideo konferencjach mieli możliwość uczestniczyć uczniowie wszystkich klas IV – VI. Natomiast planowane są połączenia dla młodszej grupy wiekowej.

Przed nami czas letniego odpoczynku, a od września zaczynamy na nowo. Do zobaczenia!

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z WIDEOKONFERENCJI ORAZ INNYCH DZIAŁAŃ W ZAKŁADCE "ALBUM FOTOGRAFICZNY"!