• TalentowiSKO

Od 2016 r  bierzemy udział w programie TalentowiSKO. Co roku powiększa się grono naszych SKO - wiczów, co jest wynikiem  aktywnej, innowacyjnej działalności naszego SKO. Przez wszystkie te lata w różnoraki sposób promujemy oszczędzanie nie tylko środków finansowych ,ale także zasobów przyrody,  włączając w nasze inicjatywy nie tylko naszych uczniów, ale także ich rodziców. Odbywa się to poprzez organizowane lekcje , warsztaty, konkursy plastyczne, turnieje wiedzowe, przedstawienia tematyczne, akcje charytatywne, projekty innowacyjne oraz aktywność w mediach społecznościowych. W swoich działaniach ściśle  nawiązujemy do tematyki przewodniej programu, czyli promujemy matematykę, bez której nie funkcjonuje świat finansów, wdrażamy dzieci w podstawy przedsiębiorczości i ekonomii oraz  otwieramy im drzwi do  świadomego obcowania z przyrodą i korzystania z jej zasobów. Nasze wysiłki doceniane są także przez włodarzy Miasta i Gminy Skawina, którym corocznie przekazujemy prace  naszych SKO- wiczów opatrzone hasłami nawiązującymi do idei oszczędzania,  promując w ten  sposób program TalentowiSKO nie tylko na podwórku szkolnym, ale także na terenie całej gminy. Działaliśmy nawet w trakcie trwania pandemii, zaś w momencie luzowania obostrzeń udało nam się przeprowadzić szereg akcji pod hasłem "Oszczędzam, spełniam marzenia i jestem eko", które dały możliwość  nie tylko  zaprezentowania wiedzy zdobytej podczas realizacji programu, ale także ukazania talentów naszych członków, co pozwoliło im szybciej przypomnieć sobie  dobre czasy sprzed pandemii. Pomimo licznych kwarantann udało nam się przeprowadzić konkurs na eko skarbonkę w klasach I-III, konkurs na ozdoby świąteczne w klasach I-VIII z hasłem promującym oszczędzanie, Baśniowy Konkurs Matematyczno- Sko-wy, turniej wiedzowy dla klas IV- VIII,  przedstawienie pt. "Kto by  nie chciał być VIP -em?", mówiące o produktach bankowych, prowadzeniu biznesu oraz nawiązujące do historii pieniądza, dwa przedstawienia matematyczne pt. "Symbolika liczb" i "Ważne figury" oraz pokaz mody "Geometria jest w modzie". Klasa 3b uczestniczyła w innowacji pedagogicznej "Mali mistrzowie przedsiębiorczości", której celem było zapoznanie dzieci z podstawami wiedzy ekonomicznej. Nasz blog również prowadzony jest w sposób innowacyjny. Tak dobieramy tytuły, że intrygują i zachęcają do przeczytania treści, często mają formę rymowaną, a galeria obrazów pozwala zobaczyć namiastkę całego przedsięwzięcia.  Naszą działalność doceniają rodzice mówiąc, że dzięki członkostwu w SKO ich dziecko nauczyło się planowania  wydatków,  mądrego zarządzania kieszonkowym  w taki sposób, że jest w stanie  drobne sumy odkładać na książeczkę SKO. Jednym słowem w swoich działaniach łączymy przyjemne z pożytecznym. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że nasza współpraca z Małopolskim Bankiem Spółdzielczym w  Wieliczce jest wyjątkowo udana, w każdym działaniu czujemy wsparcie, w tym też finansowe, dlatego nie boimy się podejmować  nowych wyzwań.

W ramach popularyzowania działań prowadzono profile w mediach  społecznościowych - na Facebooku „Utalentowani Mistrzowie Oszczędzania Krzęcin” oraz na Instagramie – skokrzecin, które miały bardzo wielu obserwatorów. Cieszyły się dużą popularnością wśród rodziców uczniów i były chętnie odwiedzane przez fanów oszczędzania i przedsiębiorczości. Otrzymywaliśmy szereg pozytywnych komentarzy, statystyki wejść i polubień sukcesywnie pięły się w górę. Jeden z naszych postów dotarł już do ponad 900 odbiorców. Nasz profil polubili także użytkownicy Instagrama, zajmujący się tematyką pieniędzy i finansów.

Uczniowie naszej szkoły przeprowadzili serię wywiadów z dorosłymi na temat szeroko rozumianego oszczędzania pt. „A Ty, jak oszczędzasz?”. Wszystkie klasy w naszej szkole podjęły się zadania pt. „Dajemy przedmiotom nowe życie”, które polegało na wykonaniu pracy, w której z niepotrzebnych rzeczy należało stworzyć coś nowego, przydatnego. W trosce o ekologię i domowe finanse, nasi Talentowicze postanowili wykorzystać dostępne środki i materiały i nadać powszechnie znanym produktom zupełnie nowe przeznaczenie. Prace tworzyły zarówno całe klasy, jak i indywidualni uczniowie. Wszyscy wykazali się przy tym niezwykłą kreatywnością i pomysłowością. Aby zaprezentować efekty pracy uczniów, stworzono elektroniczny album produktów, którym członkowie SKO znaleźli nowe życie.

Nasze zaangażowanie i profesjonalizm w podejściu do realizacji programu był doceniany rok rocznie (co roku mieliśmy I miejsce w Małopolsce, 2019 r. zdobyliśmy II miejsce w kraju, a w 2020 III miejsce).

W  2022 roku zajęliśmy I miejsce w Polsce w konkursie „OSZCZĘDZANIE W SKO PROCENTUJE W BANKU SPÓŁDZIELCZYM” w ramach Programu TalentowiSKO.

Koordynatorki: Ewa Brożek, Ewa Motyl, Małgorzata Paciuch, Teresa Warchał, Anna Zima