• STYCZEŃ, LUTY 2012

• Comenius – zima 2012

Dobiega końca trzeci semestr realizacji szkolnego projektu Comenius. Przed nami ostatni, finałowy etap projektu, dla nas tym ważniejszy, iż gościć będziemy delegacje ze szkół partnerskich. Oto najważniejsze działania zrealizowane w mijających miesiącach.

3 lutego odbyły się kolejne wideo konferencje pod hasłem – Wintertime and winter activities. Uczniowie klasy  VI a i VI b  wymienili informacje o swoich ulubionych sposobach spędzania wolnego czasu zimą z rówieśnikami ze szkół partnerskich. Okazało się że dzieci we wszystkich krajach kochają zimę a  robienie bałwana, rzucanie śnieżkami i jazda na sankach to trzy najpopularniejsze zajęcia uczniów w Polsce, Francji oraz Hiszpanii. Ponieważ zima w naszym kraju jest „najbardziej zimowa”, polskie dzieci uwielbiają jeździć na nartach, łyżwach oraz robić igloo, co nie jest możliwe w rejonach zamieszkanych przez uczniów ze szkół partnerskich, ze względu na znikomą ilość śniegu oraz brak górek. Natomiast skoki narciarskie czy robienie aniołków  na śniegu okazało się prawie zupełnie nieznane wśród naszych rozmówców. Za to hiszpańscy uczniowie podzielili się ciekawymi wiadomościami o barwnym karnawale w Saragossie, którego elementem jest „Festiwal Twarzy”. Ludzie malują swoje twarze w bajecznych kolorach, zamieszczają również rozmaite podobizny na bluzach i koszulkach. Również zabawy karnawałowe w szkołach to nasz wspólny element kulturowy.

W lutym rozpoczęto przygotowania do wizyty w naszej placówce zagranicznych gości. Wizyta planowana jest co prawda dopiero na ostatni tydzień kwietnia, lecz już teraz należy zaplanować w jaki sposób uczniowie i pracownicy  naszej szkoły powitają gości, co zaprezentują oraz jak wspólnie spędzimy czas. Oczywiście tak ważne dla naszej społeczności wydarzenie wymaga ogromnego zaangażowania wszystkich osób z którymi spotkają się nasi goście. Dlatego uczniowie pod kierunkiem nauczycieli rozpoczęli już próby tańca naszych narodowych i regionalnych tańców. Przygotują również prezentacje o krajach partnerskich w języku angielskim a także nauczą się podstawowych zwrotów w językach narodowych. Wielu z nas potwierdzi, jak miło jest usłyszeć ojczystą mowę będąc poza granicami kraju...

Niezmiernie miło jest nam poinformować, iż zwycięzcą w konkursie na międzynarodowe logo naszego projektu został rysunek Sylwii Zięcik – uczennicy klasy VIa przedstawiający nutki oraz flagi na pięciolinii, jako że nasz projekt opiera się przede wszystkim na realizacji zadań opartych na tradycyjnych piosenkach  z różnych krajów. W związku z tym wydrukowane zostały notesiki z logo projektu, będące artykułem promującym nasz projekt wśród uczniów oraz nauczycieli nie tylko naszej szkoły, ale wszystkich 14 szkół podstawowych w gminie Skawina! Notesiki zostały rozdane podczas IV Gminnego Konkursu Piosenki Angielskiej, podczas którego jak zawsze podczas dużych imprez w naszej szkole informujemy zebranych o trwającym projekcie.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z WIDEOKONFERENCJI ORAZ INNYCH DZIAŁAŃ PROJEKTU COMENIUS  REALIZOWANYCH W SZKOLE W ZAKŁADCE "ALBUM FOTOGRAFICZNY".