Biblioteka Narodowa co roku publikuje dane o czytelnictwie Polaków. Przeprowadzone badania wykazują, że w 2018 r. tylko 37 proc. Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. Wśród młodzieży odsetek czytających jest nieco wyższy – po książkę sięgnęło 55 proc. osób w wieku 15-24 lata. Książki przegrywają z telefonem komórkowym i komputerem.
Jednak zalety czytania książek są nieprzecenione – redukuje stres, poprawia pamięć, rozwija wyobraźnię, poprawia skupienie i koncentracje, poszerza słownictwo, stymuluje mózg, poszerza wiedzę.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Krzęcinie chętnie zaglądają do biblioteki szkolnej i często sięgają po książki. Przyczynił się do tego udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa i przyznanie szkole 15 tyś zł, które zostały przeznaczone na zakup brakujących lektur i nowości czytelniczych.
Dzięki zakupionym w programie książkom uczennice z klas: IIIb, Va, VIa, VIb mogły wziąć udział w konkursie wojewódzkim „Drzewo Recenzji – warto czy nie warto przeczytać”. Tematem tegorocznej edycji konkursu była II wojna światowa. Wśród recenzowanych książek była historia misia Wojtka oraz opowieść o Irenie Sendlerowej, która uratowała 2500 dzieci z warszawskiego getta.
Konkurs był rozstrzygany w trzech kategoriach klasy III i IV, V i VI oraz VII i VIII. Najwięcej prac spłynęło w kategorii klas V i VI.
Wśród nadesłanych recenzji doceniono pracę uczennicy naszej szkoły, Antoniny Chlebowskiej z klasy VI b, która zdobyła drugie miejsce. Książką, którą recenzowała była „Asiunia” Joanny Papuzińskiej.
Antonina wzięła udział w uroczystej gali konkursu, podczas której zaprezentowała swoją pracę.
Konkurs był organizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, oddział w Krakowie. Serdecznie gratulujemy sukcesu Antoninie i jej rodzicom.