• Konkurs Pięknego Czytania

          • Po pandemicznej przerwie wróciliśmy w naszej szkole do pięknej tradycji organizacji szkolnego etapu konkursu Pięknego Czytania. Eliminacje zostały ogłoszone w klasach 2 – 8. Chętni reprezentanci poszczególnych klas wzięli udział w przesłuchaniach przeprowadzonych w bibliotece szkolnej w trzech kategoriach:

            I kategoria - klasy I – III

            II kategoria – klasy IV – VI

            III kategoria – klasy VII – VIII

            Komisja w składzie: Małgorzata Nowak (Dyrektor Szkoły), Anna Stępień – Grześ (polonista, nauczyciel bibliotekarz), Monika Mlost (nauczyciel bibliotekarz) przyznawała punkty za odpowiedni dobór tekstu, interpretację oraz dobrą dykcję.

            Wybrano trzy najlepsze uczennice, które 29 listopada reprezentowały szkołę w międzyszkolnych przesłuchaniach konkursowych organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, oddział w Krakowie. Maria Waś – klasa IIIb, Zuzanna Turaj – klasa IVb, Amelia Grześ – klasa VIIIb miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przed komisjami etapu wojewódzkiego.

          • Pasowanie na czytelnika

          • Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie dzieci zdobywają w szkole. Wypracowany nawyk czytania procentuje w przyszłym życiu. Aby zachęcić uczniów klas pierwszych do czytania i częstego korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej przeprowadzono zajęcia wprowadzające pierwszoklasistów w poczet czytelników szkolnej biblioteki. W ramach zajęć przybliżono dzieciom historię książki, zapoznano z zasadami obowiązującymi w szkolnej bibliotece, przeprowadzono dyskusję na temat wartości czytania i szacunku do dzieł kultury.

            Nauczyciele bibliotekarze przygotowali dla pierwszoklasistów pamiątkowe zakładki, które dzieci mogły własnoręcznie ozdobić.

            Podczas zajęć uczniowie otrzymali pakiet przygotowany przez Instytut Książki. Pakiet zawierał: Przewodnik dla rodziców pierwszoklasisty „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” oraz książkę Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” zilustrowaną przez Emilię Dziubak.

            Kampania „Mała książka – wielki człowiek”, realizowana przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2017 roku, przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka.

            Specjalnie przygotowane Wyprawki Czytelnicze trafiają do 13 300 szkół podstawowych w całej Polsce. Podstawowym założeniem akcji jest zwiększenie udziału dzieci w kulturze czytelniczej poprzez zachęcenie do regularnego korzystania z bibliotek publicznych i szkolnych.

          • Wesołych Świąt

          • Z okazji Świat Bożego Narodzenia pragnę życzyć Wszystkim dużo zdrowia, spokoju i miłości. Odpoczynku w ciepłej i rodzinnej atmosferze.

            Na Święta i nadchodzący Nowy Rok życzę szczęścia, optymizmu  i spełnienia wszystkich marzeń.

            Dyrektor Małgorzata Nowak

             

          • Mikołajki

          •  

            6 grudnia świętowaliśmy "Mikołajki" w naszej szkole. Z tej okazji uczniowie przybywali do szkoły w charakterystycznych Mikołajkowych czapkach lub w innych świątecznych ozdobach. Koniecznie obejrzyjcie naszą fotogalerię z tego dnia.

             Bardzo dziękujemy naszemu "cichemu" Mikołajowi za słodkości dla uczniów :)

          • Małopolska Tarcza Humanitarna

          •  

            Uczniowie starszych klas Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Krzęcinie w ramach Małopolskiej Tarczy Humanitarnej otrzymali plansze do nauki języka angielskiego oraz zestawy klocków do budowania zdań w języku angielskim. Dzięki tym pomocom uczniowie nie tylko rozwijają swoje umiejętności językowe w atrakcyjny sposób lecz również integrują się ze sobą, co ma duże znaczenie w przypadku uczniów z Polski i Ukrainy w jednej klasie. Zestawy pomocy naukowych umieszczono w sali nr 16 (pracowni językowej ).

             

             

             

             

             

             

             

          • I miejsce w konkursie literackim

          • Uczniowie kl. 4b (Zuzanna Turaj, Szymon Tokarczyk i Karol Biernacik) oraz 6b (Emilia Dudek, Maria Nowak, Lena Lepiora) wzięli udział w VIII POWIATOWYM KONKURSIE LITERACKIM "MÓJ DEBIUT". Choć wszystkie prace były wspaniałe, to wiersz Szymona Tokarczyka zachwycił jury i we czwartek 30 listopada chłopiec odebrał nagrodę za zdobycie I miejsca. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom pełnego pasji twórczej debiutu literackiego. Życzymy dalszych sukcesów!

          • Dzień Pluszowego Misia

          • Miś jest symbolem serdeczności, życzliwości i dobrych uczuć. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem i powiernikiem najskrytszych sekretów. W dniu 23 listopada uczniowie klas młodszych przyszli do szkoły w towarzystwie swoich małych, średnich i bardzo dużych pluszaków. Każdy z nich był piękny i wyjątkowy. Zapoznano uczniów z historią Pluszowego Misia. Dla dzieci przygotowano wiele zabaw i atrakcji. Był to dzień pełen uśmiechu i wspólnej zabawy.

          • Mikołaj też czyta książki

          • Jak co roku, 6 grudnia, dzieci czekają na świętego Mikołaja, który obdarza prezentami. W tym roku Mikołaj odwiedził naszą szkołę w nietypowym celu. Przybył, aby przeczytać dzieciom bajki. Akcję „Mikołaj też czyta książki” zorganizowała klasa 6a oraz biblioteka szkolna.

          • Andrzejki w klasach 1-3

          • 30 listopada klasy 1-3 wspólnie bawiły się na Andrzejkach. Było wiele tańców zabaw i wróżb, a na samym końcu pyszny poczęstunek od Naszej Rady Rodziców.

          • Andrzejki w klasach 4-8

          •  

             

            28 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował na wszystkich długich przerwach wróżby andrzejkowe dla klas 4-8. Wróżyliśmy z tradycyjnych serduszek i kubeczków. Odwiedziła nas także wróżka,która przepowiadała przyszłość ;) 

            Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za osłodzenie nam tego dnia pysznymi babeczkami i napojami :)

          • Góra Grosza

          •  

            Nasza szkoła po raz kolejny przystępuje do akcji GÓRA GROSZA. Na szkolnych korytarzach pojawiły się oznakowane skarbonki, do których można wrzucać monety. Pamiętajmy o tym, że liczy się każdy grosz. Uzbierane pieniądze zostaną przekazane na pomoc psychologiczną i specjalistyczną opiekę potrzebującym dzieciom i ich rodzinom na terenie całej Polski.

          • Dzień Spódnicy i Krawata

          • Piękne spódnice i równie piękne krawaty w znacznej ilości niż zwykle pojawiły się na szkolnych korytarzach w ostatni poniedziałek października z racji obchodzonego w tym dniu, tj. 30 października Dnia Spódnicy i Krawata. Jak zobaczyć można na zdjęciach spódnice jak i krawaty przybierały najróżniejsze kolory i fasony. Podobna jest ich historia. Spódnice noszono od czasów prehistorycznych, robiono je najczęściej ze słomy i trzciny, potem ze skóry zwierząt i bawełny. W przeszłości nosili je również mężczyźni. Spódnice przeszły prawdziwą ewolucję od długich, szerokich po krótkie i wąskie. Krawat (z fr. cravate) to ozdoba męskiego lub damskiego stroju, będąca wąskim paskiem materiału wiązanym wokół szyi. Współczesny krawat wywodzi się od długich, kolorowych chust lub szarf noszonych dawniej na szyi w Chorwacji. Chusty zakładali chińscy i rzymscy żołnierze. I krawat ma swą historię. Jego długość zmieniała się wraz z wysokością spodni: odkąd spodnie noszone są na biodrach, długość krawata wynosi ok. 140 cm, a szerokość jego zależy od panującej mody. Początkowo były bardzo szerokie (13-14 cm), potem węższe (3-8 cm w latach 50.), obecnie mają ok. 7-9 cm szerokości. Dziś krawat uważa się za nieodłączną część stroju eleganckiego mężczyzny, podobnie jak elegancka spódnica dodaje szyku wszystkim kobietom małym i dużym. Dzień Spódnicy i Krawata zorganizowany w naszej szkole przez Samorząd Uczniowski to ciekawy sposób na dodanie koloru szkolnym dniom, po prostu w taki dzień jest trochę inaczej i radośniej.

          • Spotkanie z pszczelarzem

          • Dzięki uprzejmości Krakowskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy, młodszych uczniów naszej szkoły odwiedzili Pan Waldemar Grzelak wraz z żoną Marią Grzelak. Na początku zajęć państwo Grzelak pokazali dzieciom jak wyglądają pszczoły i objaśnili rolę każdej z pszczół w ulu. Opisali różne rodzaje miodu oraz ich znaczenie dla naszego zdrowia. Następnie opisali jak powstaje miód i z czego się go otrzymuje. Uczniowie nie tylko mogli zobaczyć różne gatunki miodów, ale także je posmakować. Pszczelarz opowiedział również o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, co produkują i jak spędzają zimę. Wiedza dzieci została również wzbogacona o informacje na temat znaczenia pszczół w przyrodzie. Uczniowie mogli również obejrzeć prawdziwe przyrządy pszczelarskie. Na koniec dzieci wykonały własnoręcznie woskowe świece.