Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas 1a, 1b i 2b od września brali udział w ogólnopolskim projekcie ekologicznym „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”. Każda z klas zajęła się jednym z 4 żywiołów.
ZAPRASZAMY GO GALERII ZDJĘĆ
POWIETRZE
Dzieci z oddziału przedszkolnego były bardzo zainteresowane projektem. Obserwowały podczas spacerów źródła dymów oraz miejsca skąd mogą się wydobywać. Przedszkolaki zwracały uwagę na kolor dymu, a następnie swoje spostrzeżenia przelały na papier wykonując ilustrację. Kolejną formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych. Dzieci samodzielnie segregowały śmieci, a następnie uczestniczyły w przeprowadzeniu eksperymentów z powietrzem, które pomogły im zrozumieć i określić cechy charakterystyczne powietrza. Były to zabawy z foliowym woreczkiem i dmuchajką oraz ćwiczenia z balonami. Wielką popularnością cieszyły się sympatyczne pluszowe Fajniaki oraz książka "Gang Fajniaków i Miasto Marzeń", która była czytana codziennie, w której to superbohaterowie pomagają rozwiązać ekologiczne problemy.
ZIEMIA
Klasa 1b zajęła się tematem Ziemi. Dzieci uczestniczyły w doświadczeniach przygotowanych wg załączonych scenariuszy. Największe wrażenie wywołał wulkan, jego erupcja, który był kilkakrotnie demonstrowany oraz badanie ziemi i sadzenie roślin w różnych odmianach ziemi oraz z różnym dopływem wody. Klasa wysłuchała wszystkich opowiadań z książki „ Gang Fajniaków i miasto marzeń”, które na pewno wpłyną na postawę uczniów wobec środowiska naturalnego. Oprócz wyżej wymienionych działań dzieci oglądały ciekawe filmy przyrodnicze związane z Ziemią, dzięki którym pogłębiły swoją wiedzę. Na zakończenie projektu uczniowie wykonali barwne prace plastyczne dotyczące Ziemi.
WODA
Klasa 2b zgłębiała tajniki żywiołu, który jest najcenniejszym skarbem na Ziemi - wody. Dzieci poznały wiele ważnych informacji na temat właściwości wody, jej obiegu w przyrodzie i znaczenia dla organizmów żywych, a także działalności człowieka. Wskazywały na globusie zbiorniki wodne. Zastanawiały się jak można oszczędzać wodę. Największą radość sprawiło im wykonanie eksperymentów – „Woda przyjmuje kształt naczynia”, „Wędrująca woda” i „Obieg wody w przyrodzie”. Drugoklasiści wcielili się w naukowców, obserwowali zachodzące zjawiska przyrodnicze oraz samodzielnie wyciągali wnioski z doświadczeń. Wszyscy uczniowie wykonali ciekawe prace plastyczne inspirowane wodą, w które włożyli wiele pracy i serca.
OGIEŃ
Klasa 1a uczyła się o niebezpiecznym żywiole – ogniu. Uczniowie poznawali informacje o ogniu. Byli także obserwatorami wielu eksperymentów.
Projekt wywołał u dzieci dużą motywację do odkrywania magii natury. Wierzymy, że wysiłek włożony w rozwój wrażliwości ekologicznej u najmłodszych, przyniesie w przyszłości wiele pozytywnych efektów dla naszej planety.